20 Mayis 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Patent Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Hangileridir?

Bir buluşun ve ya bir icadın, yasal olarak koruma altına alınması, sadece belirli kişiler tarafından kullanılabilmesine olanak tanınmasına patent adı verilmektedir. Patent için başvurusu yapılmış olan bir buluş ve ya icat, mutlaka çeşitli standartlara uygun bir şekilde hazırlanmış olmalıdır

TPE

                Patent ile ilgili başvuru yapılmadan önce mutlaka bir ön başvuru yapılmalıdır. Çünkü TPE’nin başvuruyu reddetmesi durumunda gerekli önlemler önceden alınabilir ve böylece acar patent ile ilgili işlemler askıya uğramamış olur.

Patent Firması İle Anlaşma Yapılmalı

Bir patent işlemi yapılırken, patent sahibinin tek başına başvuru için uğraşması zor bir işlemdir. Patent ile ilgili herhangi bir işlem yapmak için patent sahibi, itiraz eden ve ya karşı itirazda bulunan kişi mutlaka bir patent firması ile anlaşmalıdır. Çünkü hem patentin iptal edilmesi, başvurunun reddedilmesi ve ya patent ile ilgili bir itiraz olması durumunda ise patent firması çok büyük bir yardımda bulunabilmektedir.

Gerekli Olan Evraklar

                Patent tescil işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için Türk Patent Enstitüsü bazı belgelerin kendilerine sunulmasını talep etmektedir. Belgelerde bir sıkıntı ve ya eksiklik olması durumunda ise başvurular reddedilmektedir. Başvuru sırasında bir dilekçe yazılmalı ve yine aynı dosyaya projeyi detaylı bir şekilde anlatan bir yazı eklenmelidir. Buna bir ek olarak da TPE buluş ile ilgili hangi özelliklerin saklanması istendiğini bilmek isteyecektir. Korunması istenilen özellikler ise mutlaka dosya içine ayrı bir belgede sunulmalıdır. Sunulan bu belgede ise TPE tarafından korunulması istenilen belgeler detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Başvuru yapabilme yetkisine buluş sahibi şahıs ve ya şahıslar ile tüzel kişiler sahiptir. Ayrıca buluş sahibi şahıs ve ya şahıslar ile tüzel kişiler ortak olarak da bir başvuru yapabilirler. Başvuru yapılacak kişiler ile ilgili önemli bir nokta ise, başvuru yapma yetkisi olan kişilerin proje çerçevesinde mutlaka belirtilmiş olması gerekmektedir. Başvurunuzun düzenli ve hatasız bir şekilde yapılabilmesi için ise sektöründe ileri gelen ve 15 binden fazla müşterisi olan bir firma ile mutlaka bir anlaşma yapılmalıdır. Çünkü bir sıkıntı çıkması durumunda bu firma yardımcı olacaktır.

 

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü